Botetourt County elementary schools have announced the following honor rolls for the third nine-weeks:

BRECKINRIDGE

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Elise Buchanan, Mia Williams

FOURTH GRADE: Hailey DeMarco, PaisleyKitt, Nicholas Price, Mark Voight

THIRD GRADE: Katelyn Barrett, Kayla Henry, Andrea Kreklow, Hannah McNamara, Tiffany Otey, Whitleigh Ronk, Jacey Walker

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Hannah Albers, Kaia Binns, Rain Copeland, Wyatt Dickenson, Carli Edwards, Philip Haroulakis, Hallie Hubbard, Conor McFadyen, Dallas Miller, Ella Moran, Madison Muncey, Ryder Ward, Silas Whitson

FOURTH GRADE: Logan Alls, Carrie Belcher, Remi Bingeman, Sydney DeMarco, Declan Duncan, Emily Griswold, Austin Myers, Brianna Patterson, Avery Saunders, Camden Saunders, Kellan Sparks, Cooper Stewart, Kyra Taylor

THIRD GRADE: Addison Bandy, Kale Brady, Cade Cook, Evan Joyce, Alexander Lakes, Owen Lawson, Nolan Linthicum, Jordyn Simmons, Laura Thomas, Sierra Ware, Gracelynn Wolcott, Maddox Woolwine

BUCHANAN

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Kallie Paivanas

FOURTH GRADE: Ayden Jennings, Samuel Wilson

THIRD GRADE: Isabell Garrett, Elizabeth Johnson, Kaycee Lemon, Stephen Mahon, Laighton Tate, Payton White

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Ella Hutchens, Rylee Jordan, Eli King, Georgia Miller, Abbey Parker, Maddox Woodyard

FOURTH GRADE: Lily Falls, Selene Kelley, Cheyenne King, Melody Martin, Brennen Monaghan, Kyleigh Napier, Abilene Simmons, Lacey Smith, Charles Stull, Pierce Woodyard

THIRD GRADE: Maggie Brewster, Chase Brunner, Gary Brunner, Kinzley Bunn, Caroline Church, William Cook, Riley Dulaney, Taylor Fridley, Matthew Graham, Ayden Keyser, Katelyn Manspile, Emerson Meador, Gavin Metz, Karly Mines, Frederick Murray, Brooklyn O’Quinn, Danikka Seaman, Hailee Vassar

CLOVERDALE

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Caralyn Collins, Dalyana Colon-Arroyo, Emma Hassell, Rachel Huard, Brady Kish, Kendall Nixon, Kylie Palmer, Sydney Stevens, Rhiannon Stowe

FOURTH GRADE: Skyla Corkins, Ella Dickerson, Rose Janosz, Madison Jones, Briana Keith, Maxton Mizuba, Sadie Stowe, Addalyn Underwood, Preston Vaughn, Brody Wilhoit

THIRD GRADE: Reese Adkins, Willow Atkins, Alexsandar Bratic, Archer Lee, Brennan Lewis, Katherine Rhodes, Jackson Taylor

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Meredith Allen, Arianna Beard, Angelie Brader, Xavier Brummer, Maggie Caldwell, Abygail Christian, Landon Hayes, Averi Heffelfinger, Ryan Hooven, Kelley Ingle, Ella Kirk, James Lisle, Rylee Mauck, Noah Storey, Emma Spangler, Hannah Wilson

FOURTH GRADE: Sophie Bailey, Callie Byrd, Dalton Close, Alexis Collins, Carrlee Glenn, Adyson Greathouse, Arianna Houston, Madeline Lenker, Nathaniel Moore, Addison Purser, Adrianna Rodriguez, Callie Shuler, Jerry Smith, Aijah Thompson, Ian Vila, Alexis Wagner, MiKayla Windsor

THIRD GRADE: Katelyn Brown, Kennedy Carpenter, Collin Clemons, Chloe Clowdis, Olivia Cook, Meranda Dilcher, Kyra Dobbs, Caleb Duncan, Evan Grant, Holden Hooven, Phoenix Humphries, Davis Kidd, Warner Lewis, Kellan Matheny, Sharise McGowan, Nathan Moser, Christopher Myers, Mackenzie Nichols, Eliza Payne, Emilee Rogers, Audrey Sparks, Autumn Sparks, Ryder Toup, Kevin White II

COLONIAL

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Grace Corey, Austin Gardner, Hannah McFarling, Griffin Osborne, Aaden Thomas, Maxwell Vanover, Logan Wingler

FOURTH GRADE: Aman Boston, Joel Butler, Kevin Gergely, Riley Howell, Lauren Lucado, Abigail Maddox, Logan Meador, Kinsley Milko, Bryce Nichols, Daisy Osborne, Jairdan Pennix, Jace Pippert, Hayden Quesenberry, Jordan Smith, Ryan Staton, Meredith Willmott, Morgan Wingler

THIRD GRADE: Christian Adams, Ella Carpenter, Chase Denton, Ella Foutz, Evie Hogan, Bailey Hutchins, Braylen Johnson, Errett Kimball, Hailey Knick, Brielle Nunley, Piper Osborne, Olivia Pierce, Jasmin Potter, Kaden Reczek, Lucille Rock, Mason Scott, Mason Tuck, Maddex Umber, Alyssa Walker, Finn Wilkinson

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Alexis Anglin, Alice Cahoon, Joshua Carter, Sylvana Cavinder, Gracelynn Clark, Jakobie Cox, Graham Dietrich, Brendan Dolinger, Kennedy Fender, Leigha Gray, Jaxon Guilliams, Alexa Gurley, Emma Hall, Sophie Hufton, Emily Jones, Gabriel Jones, Quinten Jones, Norah Lavinder, Liam MacMackin, Emily Maddox, Thomas Marden, Reagan Meade, Caleb Miller, Ryen Miller, Nathan Mullens, Jocelyn Palmero, Taygen Sanchez-Huerta, Emilia Sanford, Lily Spraker, Jalen Thompson, Ashlee Walker, Brayden Weaver, Morgan Wilmer, Savannah Young,

FOURTH GRADE: Bronson Baader, Elaina Brown, Emily Buehring, Caleb Crouch, Gavin Flint, Ryan Hegarty, Noah Johnson, Margaret Johnson-Koroma, Abigail Jordan, Sean Joslin, Ian Keister, Marley Mazurek, Canton Musser, Brody Nunley, Liliana Orozco-Meador, Christopher Palmero, Christopher Roseberry, Pyper Smith, Jacob Spence, Leanna Steger, Julia Thorne, Natalie Whitaker, Chloe Williams, Abigail Wright, Sydney Yates

THIRD GRADE: Dalton Armentrout, Kaylee Bradbury, Dalton Bradley, Drew Bralley, Brooklynn Chrisman, Aiden Fisher, Cohen Folks, Alexis Garcia, Khyler Hambrick-King, Aaron Holdren, Austin Kegley, Buddy Lennartson, Wyatt Marion, Brendon Miley, Mathias Newton, Izabella Perry, Anna Radtke, Alexandria Rickman, Caleb Sieger, Brian Thomasson, Annagail Tribbett

EAGLE ROCK

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Sydnee Breeding, Makenna Saville

FOURTH GRADE: Jay Hipes, Rhaya Kitt

THIRD GRADE: Jayden Beale, Brianna Lowe, Khloe Robinson, Sonny Sharp, Paige Shotwell, Jeremy Tribble

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Jayden Alston, Brian Barger, Gabrielle Boyden, Arianna Cason, Keira Crawford, Siera Davis, Caitlyn Downey, McKenna Hayslett, Kansas LePard, Amythyst Lowrance, Jenna Lynch, Maggie Mace, Josiah Merchant, Chase Windsor

FOURTH GRADE: Olivia Ayers, Madison Dudley, Logan Dunbar, Brooklyn Hayslett, Gretchen Huffman, Keisten Kessler, Jeremiah Mays, Hannah Sexton

THIRD GRADE: Nicholas Bryant, Hannah Clayton, Jazzmine Harlow, Aiden Joyner, Grat Null, Addison Olson, Virginia Thomas

GREENFIELD

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Justus Boitnott, Amelia Caballero, Cameron Craighead, Tayler Cronise, Ella Fletcher, Olivia Harvey, Jonathan Malue, Ryan Markham, Izzy Mitchell, Camila Moctezuma Carrizales, Emily Murry, Blake Peery, Esther Phillips, Sophia Roberts, Anthony Silva-Garcia, Mitchell Snare, Alina Toliver, Gabriella True, Allison Wertz

FOURTH GRADE: Makayla Akers, Lilah Barker, Ava Burkholder, Hayden Bushnell, Cody Dooley, Autumn Fridley, Ella Fridley, Adeline Hanna, Maggie Hoover, Lincoln Kellerman, Paxton Kirby, Aaron Lyle, Isaac Mays, Samuel Meadows, Julia Misicko, Chase Peck, Jamere Smith, Matthew Smith, Gabriel Towe, Vivian Vernon, Calvin Warman, Ember Wiley, Connor Woodruff

THIRD GRADE: Carter Birckhead, Mason Boitnott, Cael Burton, Molly Dewhirst, Wyatt Dewhirst, Jonah Dunker, Gabrielle Getyina, Sariah Jamison, Barrett Pace, Eva Pendleton, Holly Weddle

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Isaac Alderman, Mateo Altamirano Oviedo, Payten Arnold, Jack Beheler, Gavin Bowles, Owen Breeden, Seiny Cardona, Preston Carter, Angele Cervantes-Alonso, Kaylee Hale, Garrett Honts, Kayla Horne, Elijah Johnson, Kelsi Maydian, Kayden McClure, Lilliana Mercedes, Evelynn Michael, Anyeli Orellana-Rodas, Nathan Preston, Christian Rakes, Addisyn Rodgers, Rodrigo Rodriguez, Anderson Wagner, Sara Weckel, Reese Wells, Grace Wheeling, Reese Wills

FOURTH GRADE: Nicole Akers, Cheyene Amos, Lauren Barns, Carter Beckner, Derek Bond, Noel Caballero, Stefhany Carrera Lazaro, Brooke Deacon, Olivia Dunbar, Hunter Evans, Leahbella Gillian, Parker Goad, Ethan Isley, Louisa Jamison, Kayla Landeros-Silva, Craig McLucas, Riley Sink, Gillian Smith, Abagail St. Clair, Aiden Villeneuve, Tyler Villeneuve, Austin Wyrick

THIRD GRADE: Caylin Barrett, Brooklyn Beckner, Leah Campbell, Trey Dent, Kaylee Dunbar, Noah Estes, Mia Etzler, Gwyneth Farrar, Gus Feeny, Madelyn Fields, Sara Foster, Talon Gibson, Kristen Hale, Zoey Harrell, Josalyn Hart, Braeden HarveyPepper Henderson, Avarie Kramzar, Grant Murphy, Lizzy Odell, Sully Paige, Gabby Pfeifer, Hunter Schwallenberg, Jacob Snare, Ella Thepsimuang, Josiah Tribble, Elijah Trump, Braylen Wolford

TROUTVILLE

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE:

Taylor Bowling, Lily Ebrahimi, Savanna Johnson, Carter Krzeminski, Soren Rosine, Robert Sanchez, Jack Stelter, Riley Wolford

FOURTH GRADE: Asher Bolinsky, Anderson Clontz, Daniel Estep, Michael McCray, John Moughrabi, Bryson Reimer, Urijah Watts, Simon Williams

THIRD GRADE: Jaclyn Broyles, Grace Ferguson, Strummer Giffin, Natalie Mullins, Gabriel Parenti, Haiden Reedy, Eleanor Rosine, Sam Stelter, Lucas Young

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Jacob Brown, Regan Childs, Kennedy Dorsey, Ava Duff, Leah Fitzgerald

Bridger, Harold, Catherine Hedrick, Taylor Hicks, Chloe Kelly, Myah Lawrence, Olivia Nicely, Jenna Overstreet, Hayley Rader, Garrett Steele, Dereke Tarbox, Ashley Wilmer

FOURTH GRADE: Kaylin Bousman, Sophia Crane, Sarena Johnson, Corra Lasek, Mason Martin, Sydney Meadows, Keegan Montgomery, Anna Moore, Christopher Paderick, Summer Sharp, Serenity Shearer, Elliott Stump, Mackenzie Vernon, Kaylee Warren, Timothy Whitacre, Justice Winfield

THIRD GRADE: David Aldrich, Nathan Ayers, Justin Chappell, Daniel Combs, Tanner Gore, Zoey Haga, Christopher Johnson, Ryan Lynn, Collin Martin, Callum McCoy, Nicholas Morris, Amelia Nicely, Gabriel Osborne, Damian Perdue, Carson Puckett

Inco-Check