Botetourt County elementary school honor rolls for the second nine-weeks have been released as follows:

Breckinridge

A Honor Roll,

Grade 5: Matthew Alderson, Carter Baka-Collins, Sara McFadyen, Annabelle Peay, Ethan Spickard, Paul Theimer, Angela Vish, Walker Wilson

Grade 4: Kaeli Berry, Zoe Entsminger, Blake Lovern

Grade 3: Elise Buchanan, William Montgomery, Mia Williams

A-B Honor Roll,

Grade 5: Liliana Bolling, Sarah Crawford, Monica Foley, Katelynn Furry, Alise Orent, Jose Perry, Vianey Ramirez-Bautista, Brennan Roop, Amber Stevens, Austin Thomas, Dakota Thomas, Seth Williamson

Grade 4: Brody Banks, Elizabeth Cefola-Mason, Aubrea Davis, Meredith Griffin, Zachary Griswold, Lila Hubbard, Jaycie Martin, Cody McConnaughey, Isabelle Stewart, Hunter Weaver, Jordan Wilhelm, Jacob Winfield, Jonathan Wolcott

Grade 3: Joshua Allen, Jayden Alston, Gavin Binns, Kaia Binns, Evan Bryant, Rain Copeland, Chloe Helmandollar, Cameron Hosey, Hallie Hubbard, Benjamin Lawson, Conor McFadyen, Dallas Miller, Ella Moran, Maddox Pichay, Savannah Teaford, Emma West

 

Buchanan

A Honor Roll

Grade 5: Deanna Draper, Silas Miller, Damien Mitchell

Grade 4: Kylee Aaron

Grade 3: Kallie Paivanas, Abbey Parker, Nathan Stewart

A-B Honor Roll

Grade 5: Gunnarr Martin, David Merritt, Dylan Metheny, Evan Mines, Blake Orfield, Makayla Petty, Sloane Stephenson, Sophie Stewart, Madeline Stull, Grayson Taylor, Lily Ann Waddell

Grade 4: Wyatt Bankert, Claire Durig, Brady Gordon, Addison Jones, Ella Monaghan, Lainey Stephenson, Ava Thacker, Daniel Tillman, Eli Whitley

Grade 3: Wyatt Alexander, Natalie Baker, Nicole Baker, Isabella Craighead, Olivia Eubank, Anna Hensley, Ella Hutchens, Trevor Hylton, Rylee Jordan, Eli King, Kally Lawhorne, Randall McClung, Georgia Miller, Aaron Petty, Rachel Puffenbarger, Aaron Stern, Emmett Thomasson, Maddox Woodyard

 

Cloverdale

A Honor Roll

Fifth Grade: Ainsley Anderson, Eisen Colon-Arroyo, Ella Johnston, Keaton Lucas, Ryan Mosdell, Preston Palmer, Katen Tetreault, Brayden Wells

Fourth Grade: Alexander Clarke, Campbell Franco, Mia Harper, Jillian Harris, Evan Klampfer, Hannah Mizuba, Aaron Scher, Ena Sejtanic, Raimee Sykes, Brayden Underwood, Chloe West

Third Grade: Angelie Brader, Caralyn Collins, Brady Kish, Kendall Nixon, Noah Shorey, Myleigh Smith, Rhiannon Stowe

A-B Honor Roll

Fifth Grade: Keely Caldwell, Lillian Cox, Hunter Gilbert, Noah Glenn, Dylan Gonce, Cameran Hayes, Seth Huard, Ethan Ikenberry, Emily Lewis, Aliysa Mullin, Olivia Sell, Chloe Shrewsbury, Joshua Smith, Alijah Thompson, Connor Weddle, Zion Woody, Lily Yager

Fourth Grade: Grayson Adkins, Warren Basham, Hailey Belcher, Meredith Claterbaugh, Matthews Dorra, Kennedy Hall, Ava Hoose, Grayson Hooven, Connor Lewis, Ella Shuler, Hannah Slate, Madison Yowell

Third Grade: Meredith Allen, Arianna Beard, Lily Bratic, Xavier Brummer, Maggie Caldwell, Titus Close, Dalyana Colon-Arroyo, Brooke Craddock, Daniel Doss, Nickolas Edmondson, Grace Engels, Gabriel Glenn, Kaylee Hale, Averi Heffelfinger, Ryan Hooven, Rachel Huard, Kelley Ingle, Ella Kirk, Taylor Lawson, James Lisle, Rylee Mauck, Kylie Palmer, Morgan Parr, Emma Spangler, Danni Tice, Bryce Tolbert

 

Colonial

A Honor Roll

Fifth Grade: Aidan Appicello, Jack Crawford, Kallie Deel, Amelia Dietrich, Erna Dietrich, Autumn Estrada, Hadley Evans, Karis Hambrick, Ryleigh Jones, Audrey Keister, Spencer Krimski, J.T. Leonard, Adison Mayhue, Casey McFarling, Liam Nagy, Mikayla Reed, Riley Shupe, Grace Thomas, Ben Wilkinson, Mackenzie Willmott, Kenzie Wilson, Emma Yates

Fourth Grade: Addie Cadenhead, Kalob Daniels, Abigail Dolinger, Emily Duncan, Carson Edwards, Connor English, Braelyn Folks, Erica Gergely, Cameron Matutina, Alexis Potter, Mali Ruppel, Autumn Russell, Evelyn Slaughter, Jake Spangler, Nathaniel Zuraw

Third Grade: Grace Corey, Kaylin Dalton, Graham Dietrich, Austin Gardner, Jaxon Gulliams, Liam MacMackin, Hannah McFarling, Reagan Meade, Ryen Miller, Emilia Sanford, Aaden Thomas, Max Vanover, Logan Wingler,

A-B Honor Roll

Fifth Grade: Ellie Benson, Troy Buchanan, Casey Gentry, Carson Gibson, Peyton Grooms, Samuel Grooten, Calvin Hall, Geneva Hall, Nicholas Hall, Elizabeth Hodges, Allyson Kessler, Sarah Leonard, Ava Lowe, Juliana Manello, Arturo Morales, Nathan McMinis, Nolan Medley, Jefry Miguel-Morales, Jade Morton, Bryson Mutter, Caleb O’Quinn, Nicole Paquette, Amber Puckett, James Quillen, Ridge Radtke, Mikayla Sprague, Trevor St.Clair, Jacob Stark, Olivia Terry, Emily Thompson, Kyle Thompson, Joel Vance, Kaylee West, Brianna Witt

Fourth Grade: Brayden Burns, Carson Chitwood, Chase Chrimes, Sarah Christner, Eli Doss, Conner Dowdy, Seth Fitzwater, Makayla Fralin, Clara Gunter, Madison Halsey, Anastasia Harris, Bailee Masters, Maya Mougin, Zack Ogden, Gracyn Poff, Ryan Quesenberry, Riley Reed, Emma Ruhlman, Morgan Smith, Kamden Umber, Gavin Walker, Brooke Wheeling, Azlynn Zini

Third Grade: Alexis Anglin, John Booze, Lily Carrell, Michael Carter, Gracelynn Clark, Brendan Dolinger, Kennedy Fender, Leigha Gray, Alexa Gurley, Sophie Hufton, Emily Jones, Gabriel Jones, Quinten Jones, Domanick Linkenhoker, Emily Maddox, Thomas Marden, Rie Robinson, Taygen Sanchez-Huerta, Lily Spraker, Jalen Thompson, Ethan Thorne, Ashlee Walker, Brayden Weaver, Morgan Wilmer

 

EAGLE ROCK

A Honor Roll

Grade 5: Lydia Dunbar, Jaden Kitt, Aiden Shotwell

Grade 4: Daniel Slusser, Emily Woodson

Grade 3: Sydnee Breeding, Maggie Mace

A-B Honor Roll

Grade 5: Emma Bobbitt, Josiah Clark, Klayden Downey, Tanner Reid, Kaela Riddle, Abigail Warf

Grade 4: Grace Curtis, Logan Deel, Hunter Mays, Jadyn Miller, Nevaeh VanBuren, Regan VanNess, Catalyne Webb

Grade 3: Caitlyn Downey, McKenna Hayslett, Ashton Hill, Jennah Lynch, Josiah Merchant, Makenna Saville, Chase Windsor

 

GREENFIELD

A HONOR ROLL

Grade 5: Hunter Adams, Grayson Alfano, Juliette Anaya, Alexa Carillo, Owen Cooper, Sarah Crain, Tyler Cronise, Christina Ellis, Anthony Foster, Christian Hatter, Eleanor Lackey, Cole Maydian, Sarah Miles, Gracelyn Stump, Tyler Towe, Zachary Vernon, Brianna Ward

Grade 4: Aidan Alderman, Breanna Anduiza, Savannah Beckner, Sasha Birckhead, Joseph Blankenship, Colton Bowman, Mia Camp, Emma Campbell, Aiden Cooper, Kendra Craddock, Anna Crain, Chase Dozier, Janey Farrar, Hunter Ferguson, Charles Grimes, Caroline Hanna, Bria Harvey, Elayna Hubbard, Noah Longley, Jacob Malue, Colin Mason, Lea NorrisNathan Robinson, Octavio Rodriguez, Brett Smith, Andrew St. Clair, Lucas St. Clair, Genelayce Stevens, Dean Webb

Grade 3: Justus Boitnott, Cameron Craighead, Tayler Cronise, Ella Fletcher, Sara Folk, Jonathan Malue, Ryan Markham, Izzy Mitchell, Madison Muncey, Emily Murry, Blake Peery, Esther Phillips, Nathan Preston, Christian Rakes, Sophie Roberts, Tyson Shaw, Anthony Silva-Garcia, Mitchell Snare, Aleigha Weeks

A-B HONOR ROLL

Grade 5: Austyn Amos, Gray Arnold, Zoe Brown, Lauryn Campbell, Alexis Chocklette, Colten Cornwell, Sophia Fieschel, Colette Germain-Norton, Marley Huddleston, Leighanna Kissner, Rowen Mays, Chase Mitchell, Zachery Odell, Kadin Overfelt, T.J. Piluso, Layne Sullivan, D.J. Toliver, Eden Wallace, Grace Warman, Conner Wells, Matthew Wheeling, Amy Woodson

Grade 4: Thomas Amos, Anna Becerra-Yanez, Jake Bierce, J.D, Bierce, James Bowling, Brianna Carillo, Connor Cooper, Madelyn Dooley, Wren Duckworth, Alexander Feese, Holly Glass, Ryley Hoffman, Lola Hollett, Shea Hubbard, Abigail Humphries, Emerich Jamison, Mason Kincaid, Abigail Kingery, Alex Lang, Makayla Lawson, Eryn Lobretto, Ava Martin, Tristin McDonald, Alexandra Melki, Tristan Overbay, Khush Patel, Oscar Ramos Cedillo, Macy Shafer, Carson Shell, Emmy Sprouse, Connor Stultz, Christopher Vasquez

Grade 3: Christian Aguilar-Hernandez, Isaac Alderman, Mateo Altamirano Oviedo, Payten Arnold, Jack Beheler, Owen Breeden, Legacy Cramer, Joe Germain-Norton, Olivia Harvey, Garrett Honts, Kayla Horne, Kelsi Maydian, Kayden McClure, Lilliana Mercedes, Camila Moctezuma Carrizales, Anyeli Orellana-Rodas, Addisyn Rodgers, Alina Toliver, Anderson Wagner, Sara Weckel, Grace Wheeling

 

Troutville

A Honor Roll

Grade 5: Laila Alam, Brianna Andrews, Allison Argabright, Daniel Bowling, Emily Bowling, Mehdi Ebrahimi, Peter Krzeminski, Grace Mayo, Elliott McClung, Jeffrey Whitacre Jr.

Grade 4: Joshua Frate, Journi Maxey, Tyler McCarren, Madeleine Whitacre,  ,

Grade 3: Taylor Bowling, Lily Ebrahimi, Bridger Harold, Savanna Johnson, Chloe Kelly, Carter Krzeminski, Myah Lawrence, Olivia Nicely, Garrett Steele, Jack Stelter, Ashley Wilmer, Riley Wolford

A-B Honor Roll

Grade 5: Hunter Atkinson, Yazmin Brennin, Brianna Cassidy, Ryan Counts, Tegan Dunman, Benjamin Gilbert, Rye Jackson, Aniyah Johnson, Layne Jones, Daniel Kelly, Lily Manier, Lilyana Mata Diaz, Jakari Nicely, Carson Peery, Davis Rakes, Kara Smith, Connor Vernon, Noah Williams

Grade 4: Becca-Marie Archambault, Cameron Bailey, Keira Booze, Avery Bradshaw, George Branscom, Abby Cook, Maisy Cook, Sean Crane, Maylia Funk, Morgan Huffman, Walker Johnson, Avery Lewin, Aidan Mitchell, Kirsten Mitchell, Jocelyn Osborne, Noell Overbay, Ian Park, Victoria Race-Waller, Garrett Sutton, Claire Williams, Bridgette Wissemann, Brennan Wright

Grade 3: Jacob Brown, Regan Childs, Kennedy Dorsey, Ava Duff, Leah Fitzgerald, Ava George, Aeris Hawkins, Catherine Hedrick, Jenna Overstreet, Dylan Price, Hayley Rader, Soren Rosine, Gauge Witt

Inco-Check