James River High School held its Senior Academic Awards ceremony last Tuesday.

The award recipients are as follows:

Jeremiah Albert: James River High School PTSA Scholarship and James River High School Booster Club Scholarship

Melina Allsion: Deans Award, Commonwealth Award, Fellows Finalist Award, Roanoke College Choral Scholarship, and James River High School PTSA Scholarship

Catherine Amos: Rochester Institute of Technology Presidential Scholarship

MacKenzie Blake: Botetourt Retired Educators Scholarship, Alpha Delta Kappa Scholarship, and Trystan Lowdermilk Memorial Scholarship

Jeffrey Bower: TRY Construction Award

Morgan Bryan: Health Care Association Scholarship

Fallon Bursey: Red and White Scholarship, Eagle Rock Ruritan Club Scholarship, Botetourt Kiwanis Club Scholarship, and Trystan Lowdermilk Memorial Scholarship

Emma Butler: Craig Botetourt C.D. Hypes Memorial Scholarship, Bank of Fincastle Fall Run Scholarship, Historic Fincastle Pat Simmons/Sally Eads Volunteer Scholarship, Botetourt County Democratic Party Scholarship, and Catawba Lodge Hunter and Viola Painter Scholarship

Lillian Clevenger: James River High School PTSA Scholarship

River Conch: Build your dollars scholarship, Louise and Sam McGee Scholarship, and James River High School Booster club scholarship

Ian DeHaven: William and Mary Monroe Scholars Scholarship, James River High School PTSA Scholarship, Virginia PTA Scholarship, and Trystan Lowdermilk Memorial Scholarship

Logan Dressler: Creg Cosner CTE Scholarship

Shane Edmonds: CCAP Recipient

Rachel Epperly: Red and White Scholarship and Trystan Lowdermilk Memorial Scholarship

Halee Guentzel: Liberty Academic Scholarship, High Achievers Scholarship, 71 Club Scholarship, Champion Award, and Eagle Rock Ruritan Club Scholarship

Cameron Hildebrand: Randolph-Macon Deans Award, Yellow Jacket Connect Award, and James and Mary Dudding Vaughn Scholarship

Coulter Hodges: CCAP Recipient

Daniel Holter: National Wild Turkey Federation Botetourt Longbeards Scholarship, America’s Farmers Grow Ag Leaders Scholarship, Harold Entsminger Memorial Scholarship, and Virginia Soil and Water Conservation District Scholarship

Olivia Hoye: Breckinridge Elementary PTSA Scholarship

Ethan Johnson: Pamplin College of Business Freshman Merit Scholarship

Hayden Kay: Clifton Forge Alumni Scholarship, Sidney Hunter Memorial Scholarship, and Robert L. Childs Auto/Diesel Memorial Scholarship

Katelyn Keith: Conservation Leadership Award, Sue Ann Watts Memorial Scholarship, and James River High School PTSA Scholarship

Isaac Krepps: CCAP Recipient

Josey Lackey: Red and White Scholarship, Earl Eubank Memorial Scholarship, and Johnny Carson Memorial Scholarship

Sarah Lam: Lumos Networks Scholarshp

Aimee Lowe: CCAP Recipient

Bailey Marshall: National FFA Employment Skills Finalist Award, National FFA Future Farmer Scholarship, Virginia National Wild Turkey Federation Scholarship, Botetourt Longbeards National Wild Turkey Federation Scholarship, Daughters of the American Revolution Good Citizen Scholarship, Better Business Bureau Student of Integrity Scholarship, Anthony Burrell Memorial Scholarship, Beaver Dam Farm Scholarship, Botetourt County Chamber of Commerce Scholarship, Botetourt Farm Bureau Scholarship, Botetourt Town and Country Women’s Club Scholarship, Chance Crawford Softball Tournament Scholarship, Historic Fincastle Elizabeth and Israel Christian Scholarship, Trystan Lowdermilk Memorial Scholarship, FFA Memorial Scholarship, Sue Ann Watts Memorial Scholarship, Louise and Sam McGee Scholarship, Frank Bo Rodgers Scholarship, and Michael David Scott Memorial Scholarship

Trinity Martin: CCAP Recipient

Alyson McCullough: County Wide League

Randall McGee: CCAP Recipient

Evelyn Melvin: Red and White Scholarship

Sidney Morris: Bridgewater Eagle Award

Zachary Mundy: Presidential Scholarship and Ekles Leadership and Service Scholarship

Sydney Newcomb: Johnny Carson Memorial Scholarship

Zachary Noel: CCAP Recipient

Erin Peery: CCAP Recipient

Owen Perdue: CCAP Recipient

Elizabeth Rice: Bank of Botetourt Watts Steger Scholarship

Jessie Rocha: CCAP Recipient

Hannah Slusser: Bishop Jim Mauney Lutheran Student Grant, Worth M. Hudson Memorial Scholarship, and Kathryn Buhrman Memorial Scholarship

Nicholas Tucker: Deans Award

Naomi Wells: Ferguson Proffit Nursing Scholarship

Anne-Michael Westland: CCAP Recipient

Ethan Whitt: The Bettie Nichols Guthrie Scholarship and Buchanan Elementary PTSA Scholarship

Katelyn Wiley: James River High School Booster Club Scholarship

Jessica Wilhelm: National Wild Turkey Federation Botetourt Longbeards Scholarship

Daniel Williamson: CCAP Recipient

Christopher Worsley: CCAP Recipient

Hannah Wright: Mike Lee Music Scholarship and Virginia Presbyterian Women Scholarship

Inco-Check