Botetourt County middle schools have released the following honor rolls for the third nine-weeks:

CENTRAL ACADEMY

A HONOR ROLL

EIGHTH GRADE: Ainsley Burks, Alex Campbell, Emma Francis, Benjamin Gross, Georgia Honts, Clair Humphreys, Joshua Krepps, Savannah Laucher, Emma Lester, Levi Miller, Austyn Moran, Brian Moran, Haleigh Oberg, Ryan Steger, Cheyenne Taylor, Alexandria Trout, Macy Williams, Tim Wilson

SEVENTH GRADE: Hunter Adams, Emma Bobbitt, Kyleigh Brady, Matthew Clayton, Rylie Dickenson, Lydia Dunbar, Mehdi Ebrahimi, Zeal Hammons, Jaden Kitt, Sara McFadyen, Alise Orent, Vianey Ramirez-Bautista, Tanner Reid, Aiden Shotwell, Ethan Spickard, Paul Theimer, Dakota Thomas, Zachary Vernon, Drew Whitson, Abigail Wilson

SIXTH GRADE: Savannah Beckner, Kaeli Berry, Sasha Birckhead, Mia Camp, Kendra Craddock, Elizabeth Davis, Zoe Entsminger, Brady Gordon, Meredith Griffin, Zachary Griswold, Madison Hambrick, Lila Hubbard, Noah Longley, Konner Myers, Macy Shafer, Brett Smith, Raegan Sparks, Isabelle Stewart, Ava Thacker, Regan VanNess, Eli Whitley, Jordan Wilhelm, Avery Williams, Jonathan Wolcott, Emily Woodson, ,

A-B HONOR ROLL

EIGHTH GRADE: David Aaron, MacKenzie Alford, Hunter Altizer, Johnathan Austin, Landon Barger, Samuel Bell, Grace Bolton, April Bora, Noah Boyd, Sara Britnell, Aiden Carlough, Canaan Clark, Daniel Cochrane, Colin Cook, Ben Dawson, Sheldon Dimmick, Dameon Dudding, Alex Eastman, Andrew Fowler, Isabella Gilliland, Alyssa Grimes, Matthew Guentzel, Hannah Hall, Leah Harrell, Wyatt Hartman, Baleigh Hedrick, Autumn Hickey, Justin Hill, Landen Hosey, Mary Hoye, Marlayna Hubbard, Aliyah Hunter, Michael Jorgensen, Kaycee Kincaid, Aidan Kovar, John Laughridge, Briar Marsh, Alexis Martin, Jeffrey Martin, Alexis McCullough, Madison Moock, Nathaniel Park, Abigail Poling, Maddox Potter, Jenna Pugh, Gavin Richardson, Natalie Thomas, Samuel Worsley, Lydia Yopp, Madison Yount

SEVENTH GRADE: Matthew Alderson, Preston Arnold, Carter Baka-Collins, Nicholas Beard, Liliana Bolling, Cain Bowyer, Jade Boyden, Colten Cornwell, Tristan Dodson, Klayden Downey, Deanna Draper, William Dulaney, Shane Dunbar, Monica Foley, Katelynn Furry, Jennifer Hensley, Caden Hoyt, Audrey Joyce, Leighanna Kissner, Grant Kovar, Eleanor Lackey, Natalie Lemon, Alexander Lucia, David Merritt, Dylan Metheny, Silas Miller, Evan Mines, Damien Mitchell, Elle Norris, Annabelle Peay, Jose Perry, Makayla Petty, Grace Powell, Kaela Riddle, Ethan Sherman, Brandon Sloggett, Ethan Smith, Braylin Snider, Gabriel Staton, Sloane Stephenson, Grayson Taylor, Austin Thomas, Lily- Ann Waddell, Brianna Ward, Killian Ward, McLaren Westland, Seth Williamson, Walker Wilson, Hannah Wilson-Breitweiser, Faith Elizabeth Worsley

SIXTH GRADE; Kylee Aaron, Breanna Anduiza, Owen Bankert, Wyatt Bankert, Joshua Bennett, Colton Bowman, Chase Britnell, Ethan Bryant, Sierra Byrd, Rylee Clark, Trent Compton, Hannah Creasy, Grace Curtis, Alexander Davis, Roselyn Dayton, Logan Deel, Jayden Delp, Wren Duckworth, Grayson Dudley, Kailin Duty, Morgan Fairbanks, Avia Fochtman, Staci Green, Caroline Hanna, Abigail Haroulakis, Koleman Harvey, Kambrie Hight, Shea Hubbard, Emerich Jamison, Logan Joyce, Cloey Joynes, Makayla Long, Leighauna Lotts, Emma Lowe, Jacob MacLeish, Hunter Mays, Dawson McAllister, Jadyn Miller, Ella Monaghan, Evan Myers, Kody Park, Michael Pellican, Miguel Ramirez-Bautista, Christina Rothwell, Gracey Shipman, Daniel Slusser, Lucas St. Clair, Gabriella Tickner, Nevaeh VanBuren, Lucie-Ann Waddell, Hunter Weaver, Catalyne Webb, Caleb West, Stephen Wheeler, Jacob Winfield, Isaiah Wright

READ MOUNTAIN

A HONOR ROLL

EIGHTH GRADE: Alyce Barnett, Kara Booth, Karley Burks, Davey Cahoon, Jonah Clark, Jacklyn Corl, Peyton Crouch, Mia D’Arpa, Griffin Davidson, Maya Dorra, Conner Ferguson, Benjamin Ferrell, Baylee Franklin, Rendyn Frate, Josie Gore, Nicole Gross, Katherine Ingle, Jesse Knight, Taylor Lisle, Hailey Lusk, Nancy Maclachlan, Aidan Mayhue, Tyler Meade, Gabriella Mercedes, Kirin Miller, Kylie Muterspaugh, Falan Peters, Adalyn Relf, Seth Richards, Chase Richmond, Matthew Scher, Michael Schwallenberg, Sydney Schwallenberg, Mary Scott, Emma Smallwood, Jackson Smith, Cole Stelter, Lauren Uotinen, Elise Walker, Gabriella walker, Kayla Walker, Noah Weeks, JacksonWolfe, Leeanne Wood

SEVENTH GRADE: Laila Alam, Grayson Alfano, Juliette Anaya, Aidan Appicello, Allison Argabright, Dezerae Bowley, Troy Buchanan, Keely Caldwell, Alexa Carillo, Brianna Cassidy, Eisen Colon-Arroyo, Owen Cooper, Sarah Craig, Tyler Cronise, Kallie Deel, Amelia Dietrich, Erna Dietrich, Tegan Dunman, Autumn Estrada, Hadley Evans, Bernadette Ferris, Aurora Fitzgerald, Casey Gentry, Hunter Gilbert, Donavan Goad, Geneva Hall, Emily Hanson, Dylan Herrenschmidt, Elizabeth Hodges, Mary Hodges, Garrison Hornback, Seth Huard, Ethan Ikenberry, Rye Jackson, Ella Johnston, Layne Jones, Addyson Jordan, Audrey Keister, Spencer Kimski, Peter Krzeminski, Sarah Leonard, Keaton Lucas, Juliana Manello, Adison Mayhue, Elliott McClung, Casey McFarling, Nolan Medley, Sarah Miles, Chase Mitchell, Jade Morton, Ryan Mosdell, Ashlyn Musselman, Jakari Nicely, Kaitlyn Nichols, Theodore Piluso, Ridge Radtke, Mikayla Reed, Isabella Sanchez, Olivia Sell, Riley Shupe, Bralyn Snead, Naudea Stackhouse, Olivia Terry, Katen Tetreault, Grace Thomas, Emily Thompson, Demetri Toliver, Tyler Towe, Briana Waldron, Brayden Wells, Jeffrey Whitacre Jr., Mackenzie Wilmott, Amy Woodson, Zion Woody

SIXTH GRADE: Warren Basham, Peter Bradac, Brayden Burns, Addison Cadenhead, Emma Campbell, Rayden Chrimes, Alexander Clarke, Lauren Clontz, Ethan Cunningham, Kalob Daniels, Chase Dozier, Emily Duncan, Connor English, Janey Farrar, Braelyn Folks, Makayla Fralin, Campbell Franco, Joshua Frate, Erica Gergely, Lindsey Hamilton, Jillian Harris, Bria Harvey, Ryley Hoffman, Grayson Hooven, Rebecca Huddleston, Abigail Humphries, Evan Klampfer, Blake Lovern, Jacob Malue, Bailee Masters, Cameron Matutina, Journi Maxey, Tyler McCarren, Jackson Miller, Hannah Mizuba, Skylar Morris, Maya Mougin, Ian Park, Ryan Quesenberry, Kane Reczek, Nathan Robinson, Emma Ruhlman, Autumn Russell, Christopher Saunders, Aaron Scher, Ena Sejtanic, Morgan Smith, Jake Spangler, Avrie Stevens, Raimee Sykes, Kailey Teaford, Brayden Underwood, Ellie Villeneuve, Gavin Walker, Dean Webb, Chloe West, Madeleine Whitacre, Claire Williams, Bridgette Wissemann, Michael Yamatani, Madison Yowell, Azlynn Zini

A-B HONOR ROLL

EIGHTH GRADE: Serenity Almeida, Alectra Avis, Hannah Barrett, Brie Beddingfield, Aidan Bell, Kousso Bennett, Kaley Blevins, Alyssa Bowles, Cadyn Bowles, Ethan Brown, Anna belle Byrd, Molly Caldwell, Erica Campbell, Olivia Campbell, Ethan Carr, Andrew Carter, Raegan Carter, Jacob Cassell, Samantha Clarke, Aidan Clemons, Olivia Cook, Jackson Crawford, Kendall Crawford, Hayden Crouse, Casey Cunningham, Madison Daniel, Aiden Deese, Reagan Dorsey, Charles Elmore, Hannah Frazier, Andrew Gilbert, Breanna Gill, Leonard Goad, Emily Graves, Hatlyn Haggerty, Samara Hambrick-King, Ashton Harper, Grayson Hatter, Joshua Hawks, Hannah Heller, Clythee Herbst, Jacie Holcomb, Andrew Honaker, William Hopkins, Tyler Howell, Carter Hudson, Lainey Hudson, Andrew Jamieson, Fred Jennings, Byron Johnson, Dawson Johnson, Josephus Johnson-Koroma, Anya Justice, Talicee Landes, Noah Leonard, Aailyah Lewinson, Kaidyn Lewis, Jacob MacMackin, Joseph Manello, Jackson Martin, Shawn Martin, Austin Mason, Zachary Mason, John McDaniel, Harrison Meador, Myles Miller, Drew Morris, Luke Overbay, Kassidy Paige, Nathan Patterson, Ashley Pinkham, Lyndsay Prillaman, Zachary Puckette, Tiffany Pugh, Morgan Rago, Taylor Ray, Ryleigh Rothert, Deanna Royal, Rylee Rugg, Irelin Ruppel, Carl Saunders, Mason Sawyers, Allison Sheets, Joshua Shephard, Jacob Simms, Carter Smith, Bryson Spangler, Nora Spickard, Austin Stanley, Emma Taylor, Alyssa Wash, Autumn Williams, Xavier Williams, Hayden Witt, Jonathan Wood, Mia Yamatani

SEVENTH GRADE: Brianna Andrews, Evan Bannwart, Taylor Bell, Diego Benavidez, Samantha Bishop, Mason Bolinsky, Ridge Bowen, Daniel Bowling Yazmin Brennin, Sophia Burbridge, Lauryn Campbell, Ryan Counts, Lillian Cox, Jordan Craighead, Jack Crawford, Jack Crichlow, Ethan Deschambault, Luke Elias, Christine Ellis, Jahki Emmons-Mayo, Sophia Fieschel, Bryce Finney, Anthony Foster, Benjamin Gilbert, Noah Glenn, Peyton Grooms, Samuel Grooten, Stephanie Gutierrez, Nicholas Hall, Christian Hatter, Cameran Hayes, Lilly Iacovone, Aniyah Johnson, Ryleigh Jones, Jackson Kemper, Allyson Kessler, Jazzlyn Kidd, Cade Lang, Cameron LeBlanc, John Leonard, Emily Lewis, Lily Manier, Christopher Martin, Lilyana Mata Dize, Grace Mayo, Rowen Mays, Nathan McMinis, Ryan Meadows, Madison Metheny, Arturo Morales, Aliysa Mullin, Bryson Mutter, Liam Nagy, Kadence Overstreet, Preston Palmer, Nicole Paquette, Sydney Parr, Tucker Peery, Skyler Piluso, Holly Powell, Amber Puckett, Bradley Puckett, James Quillen, Emma Rice, Alana Rodriguez-Lewis, Gavin Rosenberger, Kaylee Sell, Samantha Shields, Chloe Shrewsbury, Avrey Smith, Joshua Smith, Mikayla Sprague, Trevor St.Clair, Walker Sutton, Ellise Talmadge, Alijah Thompson, Joel Vance, Connor Vernon, Ella Warman, Connor Weddle, Kaylee West, Matthew Wheeling, Benjamin Wilkinson, Noah Williams, Emma Williamson, Kenzie Wilson, Lily Yager, Emma Yates, Nathaniel Young

SIXTH GRADE: Grayson Adkins, Aidan Alderman, Becca-Marie Archambault, Cameron Bailey, Aman Bennett, Blake Bolling, Keira Booze, James Bowling, George Branscom, Isabelle Broyles, Brianna Carillo, Samantha Carroll, Carson Chitwood, Meredith Claterbaugh, Ella Conner, Abby Cook, Jonathan Cook, Maisy Cook, Tory Cox, Anna Crain, Sean Crane, Joshua Crigger, Olivia Davidson, Abigail Dolinger, Madelyn Dooley, Conner Dowdy, Carson Edwards, Alexander Feese, Cameron Ferguson, Dakoda Ferguson, Hunter Ferguson, Hayden Firestone, Cole Griffin, Natalia Guerra, Hilary Gutierrez-Cortez, Kennedy Hall, Hannah Hamdan, Elijah Hamilton, Jackson Harless, Mia Harper, Anastasia Harris, Lola Hollett, Morgan Huffman, Tiana Irons, Walker Johnson, Olivia Kessler, Abigail Kingery, Charles Kumar, Connor Lewis, Harper Lewis, Kendyll Lewis, Ava Martin, Savanna Martin, Colin Mason, Cody McConnaughey, Emily Meador, Aidan Mitchell, Kirsten Mitchell, Isabella Nichols, Jocelyn Osborne, Tristan Overbay, Cailey Petrauskas, Jillian Rose Prado, Oscar Ramos Cedillo, Chloe Reed, Riley Reed, Cooper Roberts, Octavio Rodriguez, Abagail Roseberry, Mali Ruppel, Toby Schaal, Carson Shell, Isabella Shelton, Paige Shortridge Annie-Rose Shrewbury, Hannah Slate, Emberlea Sprouse, Connor Stultz, Abrianna Thompson, Kamden Umber, Christopher Vasquez, Tristyn Walker, Brooke Wheeling, Braydon Whorley, Reuben Zimmerman, Nathaniel Zuraw

Inco-Check