Botetourt County elementary school honor rolls for the second nine-weeks are:

Breckinridge Elementary

A Honor Roll

FIFTH GRADE – Kaeli Berry, Blake Lovern

FOURTH GRADE – Elise Buchanan, Hallie Hubbard, William Montgomery

THIRD GRADE – Hailey DeMarco, Declan Duncan, Mason Gilliland, Amiah Higginbotham-Sandidge, Paisley Kitt, Austin Myers, Brianna Patterson, Nicholas Price, Hannah Sexton, Cooper Stewart, Mark Voight

A-B Honor Roll

FIFTH GRADE – Jayden Delp, Zoe Entsminger, Morgan Fairbanks, Meredith Griffin, Zachary Griswold, Lila Hubbard, Cody McConnaughey, Michael Pellican, Isabelle Stewart, Hunter Weaver, Jonathan Wolcott

FOURTH GRADE – Hannah Albers, Joshua Allen, Gavin Binns, Kaia Binns, Evan Bryant, Rain Copeland, Kenadi Kovar, Benjamin Lawson, Conor McFadyen, Dallas Miller, Ella Moran, Stephanie Sloan, Silas Whitson, Mia Williams

THIRD GRADE – Remi Bingeman, Sydney DeMarco, James Martin

 

Buchanan Elementary

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE – Kylee Aaron,

FOURTH GRADE – Abbey Parker

THIRD GRADE – Ayden Jennings, Kyleigh Napier, Ayden Stern, Charles Stull, Pierce Woodyard

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE – Owen Bankert, Addison Jones, Cloey Joynes, Emma Lowe, Ella Monaghan, Madison Painter, Kody Park, Lainey Stephenson, Ava Thacker, Daniel Tillman, Avery Williams

FOURTH GRADE – Nicole Baker, Ella Hutchens, Trevor Hylton. Rylee Jordan, Eli King, Randall McClung, Georgia Miller, Kallie Paivanas, Aaron Petty, Aaron Stern, Nathan Stewart, Maddox Woodyard

THIRD GRADE – Hayden Albright, Orion Booher, Brylee Brammer-Falls, David Burgess, William Burks, Samuel Clarke, Lilly Falls, Evan Hall, Selene Kelley, Cheyenne King, Cheyenne Kuykendall, Lindsey LaFave, Melody Martin, Isaac McGowan, Brennen Monaghan, Jeremiah Mundy, Jason Rose, Jackson Sandidge, Zachery Schindler, Abilene Simmons, Lacey Smith, Samuel Wilson

 

Cloverdale Elementary

A Honor Roll

FIFTH GRADE – Grayson Adkins, Alexander Clarke, Campbell Franco, Kennedy Hall, Mia Harper, Jillian Harris, Ava Hoose, Grayson Hooven, Evan Klampfer, Hannah Mizuba, Aaron Scher, Ena Sejtanic, Hannah Slate, Raimee Sykes, Brayden Underwood, Madison Yowell,  ,

FOURTH GRADE – Skyla Corkins, Ella Dickerson, Adyson Greathouse, Rose Janosz, Madison Jones, Briana Keith, Maxton Mizuba, Addalyn Underwood, Preston Vaughn, Ian Villa

A-B Honor Roll

FIFTH GRADE – Aman Bennett, Meredith Claterbaugh, Jonathen Davis, Matthews Dorra, Cole Griffin, Connor Lewis, Skylar Morris, Cailey Petrauskas, Cooper Roberts, Paige Shortridge, Ella Shuler, Kailey Teaford, Chloe West,  ,

FOURTH GRADE – Raegan Bolling, Lily Bratic, Xavier Brummer, Titus Close, Caralyn Collins, Dalyana Colon-Arroyo, Brooke Craddock, Daniel Doss, Kaylee Hale, Abigail Harper, Averi Heffelfinger, Ryan Hooven, Ella Kirk, Brady Kish, James Lisle, Rylee Mauck, Kendall Nixon, Noah Shorey, Myleigh Smith, Sydney Stevens, Rhiannon Stowe, Danni Tice, Hannah Wilson

THIRD GRADE – Alexis Collins, Mason Endaya, Keegan Glasgow, Carrlee Glenn, Madeline Lenker, Charlotte Mattson, Nathaniel Moore, Addison Purser, Adrianna Rodriguez, Callie Shuler, Jerry Smith, Sadie Stowe, Aijah Thompson, Alexis Wagner, MiKayla Windsor

 

 

Colonial Elementary

A Honor Roll

FIFTH GRADE – Emily Duncan, Carson Edwards, Connor English, Seth Fitzwater, Braelyn Folks, Makayla Fralin, Erica Gergely, Aliyah Honaker, Cameron Matutina, Maya Mougin, Jake Spangler, Azlynn Zini, Nathaniel Zuraw

FOURTH GRADE – Grace Corey, Graham Dietrich, Austin Gardner, Gabriel Jones, Liam MacMackin, Emily Maddox, Hannah McFarling, Reagan Meade, Ryen Miller, Emilia Sanford, Aaden Thomas, Logan Wingler

THIRD GRADE – Aman Boston, Mihayla Bourne, Emily Buehring, Joel Butler, Gavin Flint, Kevin Gergely, Riley Howell, Noah Johnson, Sean Joslin, Ian Keister, Lauren Lucado, Abigail Maddox , Logan Meador , Kinsley Milko , Bryce Nichols , Brody Nunley , Jairdan Pennix, Jace Pippert, Hayden Quesenberry, Christopher Roseberry, Jordan Smith, Ryan Staton, Leanna Steger, Julia Thorne, Samantha Welch, Meredith Willmott, Abigail Wright

A-B Honor Roll

FIFTH GRADE – Sarah Bralley, Brayden Burns, Addison Cadenhead, Kylen Caplinger, Carson Chitwood, Rayden Chrimes, Tory Cox, Kalob Daniels, Olivia Davidson, Abigail Dolinger, Conner Dowdy, Natalia Guerra, Madison Halsey, Anastasia Harris, Alexander Johnson, Kendyll Lewis, Bailee Masters, Aidan Mitchell, Gracyn Poff, Ryan Quesenberry, Riley Reed, Abagail Roseberry, Emma Ruhlman, Mali Ruppel, Autumn Russell, Morgan Smith, Kamden Umber, Gavin Walker, Brooke Wheeling

FOURTH GRADE – Alexis Anglin, Tyler Butler, Joshua Carter, Brendan Dolinger, Kennedy Fender, Jaxon Guilliams, Alexa Gurley, Sophie Hufton, Patrick Jackson, Thomas Marden, Nathan Mullens, Rie Robinson, Taygen Sanchez-Huerta, Lily Spraker, Matthew Sullivan, Jacob Terry, Ethan Thorne, Maxwell Vanover, Ashlee Walker, Brayden Weaver, Savannah Young, ,

THIRD GRADE – Micah Amiss, Bronson Baader, Elaina Brown, Makenna East, Ryan Hegarty, Margaret Johnson-Koroma, Abigail Jordan, Johnathon Kessler, Marley Mazurek, Canton Musser, David Pena-Garcia, Jacob Spence, Natalie Whitaker, Chloe Williams, Morgan Wingler, Sydney Yates, Asher Zuraw

 

 

EAGLE ROCK

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE – Daniel Slusser

FOURTH GRADE – Sydnee Breeding, Josiah Merchant, Makenna Saville

THIRD GRADE – Jay Hipes, Rhaya Kitt

A-B HONOR ROLL,

FIFTH GRADE, Grace Curtis, Logan Deel, Madison Hambrick, Hunter Mays, Jadyn Miller, Jakob Mulcahey, Evan Myers, Nevaeh VanBuren, Regan VanNess, Catalyne Webb, Emily Woodson

FOURTH GRADE, Brian Barger, Gabrielle Boyden, Arianna Cason, Siera Davis, Caitlyn Downey, Ashton Hill, Jennah Lynch, Maggie Mace, Lillian Tingler

THIRD GRADE, Logan Alls, Olivia Ayers, Hannah Curtis, Kennedy Davis, Brooklyn Hayslett, Gretchen Huffman, Ryleigh Scott, Abigail Simmons

 

 

Greenfield Elementary

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE – Aidan Alderman, Breanna Anduiza, Sasha Birckhead, Colton Bowman, Mia Camp, Emma Campbell, Aiden Conner, Aiden Cooper, Kendra Craddock, Anna Crain, Madelyn Dooley, Chase Dozier, Wren Duckworth, Janey Farrar, Hunter Ferguson, Hilary Gutierrez-Cortez, Caroline Hanna, Bria Harvey, Ryley Hoffman, Abigail Humphries, Alex Lang, Noah Longley, Jacob Malue, Ava Martin, Tristan Overbay, Nathan Robinson, Brett Smith, Emberlea Sprouse, Lucas St. Clair, Genelayce Stevens, Dean Webb, Michael Yamatani

FOURTH GRADE – Justus Boitnott, Jonathan Malue, Ryan Markham, Izzy Mitchell, Madison Muncey, Emily Murry, Blake Peery, Esther Phillips, Nathan Preston, Anthony Silva-Garcia, Aleigha Weeks

THIRD GRADE – Nicole Akers, Hayden Bushnell, Brooke Deacon, Cody Dooley, Olivia Dunbar, Ella Fridley, Alexis Rose Grant, Adeline Hanna, Maggie Hoover, Louisa Jamison, Paxton Kirby, Kayla Landeros-Silva, Aaron Lyle, Isaac Mays, Samuel Meadows, Chase Peck, Jamere Smith, Abagail St. Clair, Gabe Towe, Vivian Vernon, Calvin Warman, Connor Woodruff, Angel Woods

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE– Thomas Amos, Makennah Beavers, Savannah Beckner, Jake Bierce, J.D. Bierce, Joseph Blankenship, Brianna Carillo, Connor Cooper, Alexander Feese, Ty Hensley, Lola Hollett, Shea Hubbard, Emerich Jamison, Mason Kincaid, Abigail Kingery, Savanna Martin, Colin Mason, Cooper Moore, Christopher Nichols II, Lea Norris, Kimberly Pittman, Oscar Ramos Cedillo, Octavio Rodriguez, Macy Shafer, Carson Shell, Andrew St. Clair, Connor Stultz, Christopher Vasquez, Caleb West

FOURTH GRADE – Isaac Alderman, Mateo Altamirano Oviedo, Payten Arnold, Gavin Bowles, Owen Breeden, Amelia Caballero, Seiny Cardona, Cameron Craighead, Tayler Cronise, Ella Fletcher, Olivia Harvey, Garrett Honts, Kayla Horne, Elijah Johnson, Kelsi Maydian, Kayden McClure, Lilliana Mercedes, Camila Moctezuma Carrizales, Anyeli Orellana-Rodas, Jennifer Peters, Christian Rakes, Sophia Roberts, Addisyn Rodgers, Mitchell Snare, Alina Toliver, Austin Tyree, Anderson Wagner, Sara Weckel, Allison Wertz, Grace Wheeling

THIRD GRADE – Makayla Akers, Lauren Barns, Carter Beckner, Derek Bond, Noel Caballero, Stefhany Carrera Lazaro, Conor Childs, Evelyn Damian-Ambrocio, Autumn Fridley, Parker Goad, Ava Horne, Ethan Isley, Noah Lyle, Sophia Martin, Craig McLucas, Axel Mendoza Mora, Julia Misicko, Jasmine Moctezuma, Riley Sink, Matthew Smith, Maria Thonavong, Ember Wiley, Cayden Wright, Austin Wyrick

 

Troutville Elementary

A Honor Roll

FIFTH GRADE – Bryce Branscom, Joshua Frate, Maylia Funk, Madeleine Whitacre

FOURTH GRADE – Taylor Bowling, Jacob Brown, Regan Childs, Kennedy Dorsey, Lily Ebrahimi, Bridger Harold, Savanna Johnson, Chloe Kelly, Carter Krzeminski, Olivia Nicely, Garrett Steele, Jack Stelter, Riley Wolford,  ,

THIRD GRADE – Asher Bolinsky, Corra Lasek, Bryson Reimer, Summer Sharp, Elliott Stump, Urijah Watts, Timothy Whitacre, Simon Williams,  ,

A-B Honor Roll

FIFTH GRADE – Becca-Marie Archambault, Kayla Atkinson, Keira Booze, Avery Bradshaw, Ella Conner, Abby Cook, Maisy Cook, Walker Johnson, Avery Lewin, Journi Maxey, Tyler McCarren, Kirsten Mitchell, Jocelyn Osborne, Ian Park, Carter Vassar, Claire Williams, Bridgette Wissemann,  ,

FOURTH GRADE – Ava Duff, Leah Fitzgerald, Ava George, Aeris Hawkins, Catherine Hedrick, Samuel Kellam, Myah Lawrence, Soren Rosine, Maggie Sarver, Emma Unger, Ashley Wilmer

THIRD GRADE – Timothy Atkinson, Sophia Crane, Daniel Estep, Kaylee Grunawalt, Mason Martin, Michael McCray, Sydney Meadows, Keegan Montgomery, Anna Moore, John Moughrabi, Christopher Paderick, Serenity Shearer, Mackenzie Vernon

Inco-Check