Botetourt County elementary schools have released the following honor rolls for the third nine-weeks:
BRECKINRIDGE
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Hailey DeMarco, Paisley Kitt, Austin Myers, Brianna Patterson, Kyra Taylor, Mark Voight
FOURTH GRADE: Katelyn Barrett, Kayla Henry, Jacey Walker
THIRD GRADE: Memphis duty, Brody Helmandollar, Evan Hix, Briana Huthwaite, Isaac Meade, Joshua Peck, Caroline Rushing, Isaac Theimer, Ashby Wilkes
A-B HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Sydney DeMarco, Emily Griswold, Amiah Higginbotham-Sandidge, Molly McGee, Nicholas Price, Camden Saunders, Cooper Stewart
FOURTH GRADE: Kennedy Agee, Addison Bandy, Evan Joyce, Owen Lawson, Hannah McNamara, Whitleigh Ronk, Jordyn Simmons, Huntleigh Ward, Sierra Ware, Gracelynn Wolcott
THIRD GRADE: Alexandra Bona, Josiah Bryant, Austin Carr, Elijah Copeland, MaryStone Garland, Briley Goyer, Madison Gray, Chyanne Hetherington, Aiden McSherry, Jacob Simmons, Coraline Sink, Scarlet Waugaman, Carolenna Williams, Briana Willis, Kendra Zepp
BUCHANAN
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Ayden Jennings, Kyleigh Napier
FOURTH GRADE: Isabell Garrett, Stephen Mahon, Laighton Tate
THIRD GRADE: Birdie Boblett, Cheyenne Byrd, Logan Galanes, Daniella Murray, Laken Robinson
A-B HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Eli Baldwin, Orion Booher, Braden Jones, Caleb Pinion, Parker Melson, Keegan Price, Abilene Simmons, Lacey Smith, Charles Stull, Samuel Wilson, Pierce Woodyard
FOURTH GRADE: Katelyn Brown, Kinzley Bunn, Carolina Church, Taylor Fridley, Elizabeth Johnson, Lydia Jones, Ayden Keyser, Kaycee Lemon, Emerson Meador, Karly Mines, Frederick Murray, Brooklyn O’Quinn, Danikka Seaman, Hailee Vassar, Payton White, Benjamin Whitt
THIRD GRADE: Adelynn Bankert, Cohen Byer, Adelyn Dooley, Olivia Elmore, Mason Flannagan, Jarrett Jennings, Brianna Link, Leigha Long, Grace Matre, Landen McGough, Jackson Meador, Andrew Monteith, Madelynn Moore, Brianna Petty, Addison Shorter, Isabella Taylor, Ryland Tyree, Emerson Williams
CLOVERDALE
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Skyla Corkins, Ella Dickerson, Rose Janosz, Briana Keith, Maxton Mizuba, Sadie Stowe, Addalyn Underwood, Preston Vaughn, Alexis Wagner
FOURTH GRADE: Reese Adkins, Nicholas Antivero, Aleksandar Bratic, Chloe Clowdis, Holden Hooven, Archer Lee, Sharise McGowan, Addison Naff, Eliza Payne, Katherine Rhodes, Jackson Taylor
THIRD GRADE: Alexander Barbour, Paitlyn Conley, Evan Gordon, Aurora Hathaway
A-B HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Callie Byrd, Gavin Christian, Alexis Collins, Adyson Greathouse, Gracie Huffman, Madison Jones, Nathaniel Moore, Addison Purser, Camdyn Robertson, Callie Shuler, Ian Villa, Brody Wilhoit
FOURTH GRADE: Willow Anne Atkins, Kennedy Carpenter, Kyra Dobbs, Matthew Fuller, Evan Grant, Lauryn Hand, Reagan Helms, Phoenix Humphries, Davis Kidd, Brennan Lewis, Warner Lewis, Christopher Myers, Mackenzie Nichols, Vallen Pennock, Adelle Roberts, Audrey Sparks, Ryder Toup, Kevin White
THIRD GRADE: Skyler Andert, Carter Bierce, Matthew Collins, Isabella Glenn, Hannah Hulett, Boyd Jensen, Kathyn Kidd, Porter Kincer, Elijah Laffoon, Ahmad Lemar, Blake Lockard, Kennedy Lumpkin, Arianna Moore, Mason Rowland, Madison Sealey, Gabriel Witt, James Yager
COLONIAL
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Elaina Brown, Kevin Gergely, Riley Howell, Noah Johnson, Lauren Lucado, Abigail Maddox, Logan Meador, Kinsley Milko, Jairdan Pennix, Hayden Quesenberry, Jordan Smith, Ryan Staton, Meredith Willmott, Morgan Wingler
FOURTH GRADE: Ella Carpenter, Rylee Crockett, Chase Denton, Evie Hogan, Bailey Hutchins, Braylen Johnson, Errett Kimball, Hailey Knick, Brendon Miley, Nathan Moser, Piper Osborne, Olivia Pierce, Anna Radtke, Lucille Rock, Mason Scott, Mason Tuck, Alyssa Walker, Finn Wilkinson, Carlee Young
THIRD GRADE: Alexandra Amos, Brooklynn Amos, Ella Amos, EmeryCollins, Alexandra Denton, Kaycyn Dull, Karis Edwards, Lucas Higgins, Liam Hogan, Kiyomi Jennings, Morgan Keleher, Noah Meyer, Alexa Olwage, Ellie Persing, Madeline Sanford, Sean Stewart Jr, Nicole Thomas, Macyn Woody
A-B HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Aman Boston, Emily Buehring, Joel Butler, Cohen Cook, Olivia Dameron, Gavin Flint, Abigail Jordan, Sean Joslin, Marley Mazurek, Canton Musser, Bryce Nichols, Brody Nunley, Liliana Orozco-Meador, Daisy Osborne, Christopher Palmero, Jace Pippert, Leanna Steger, Julia Thorne, Samantha Welch, Chloe Williams, Abigail Wright, Sydney Yates
FOURTH GRADE: Christian Adams, Dalton Bradley, Drew Bralley, Caleb Duncan, Ella Foutz, Carter Goyer, Khyler Hambrick-King, Austin Kegley, Ryan Lindsay, Mathias Newton, Brielle Nunley, Tyler Overstreet, Izabella Perry, Jasmin Potter, Kaden Reczek, Annagail Tribbett, Maddex Umber, Nicholas Wright
THIRD GRADE: Ryland Curry, Alyssa Denton, Camden Dudding, Jessalyn Dunker, Kailyn Edwards, Mason Gates, Cambridge Gibson, Ciera Jones, Natalie Mullens, Chase Nichols, Henry Ostendorf, Noah Patterson, Jace Potter, Colby Salmon, Haley Shelton, Joshua Sherman, Bronson Shields, Tyler Sloan, Lyla Thomas, Brianna Weikel
EAGLE ROCK
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Olivia Ayers, Brooklyn Hayslett, Jay Hipes, Rhaya Kitt
FOURTH GRADE: Brianna Lowe, Khloe Robinson, Sonny Sharp, Paige Shotwell, Jeremy Tribble
THIRD GRADE: Layla Bryant, Charlotte Hipes, Mary Lipes, Siena Riddle, Charlie Tingler
A-B HONOR ROLL
5TH GRADE: Khloe Austin, Samuel Bolton, Nevaeh Collings, Hannah Curtis, Kennedy Davis, Madison Dudley, Angelina Dunbar, Rylee Forbes, Aaron Graham, Gretchen Huffman, Kristen Kessler, Sapphire Lowrance, Jeremiah Mays, Corbin Richardson, Holden Saville, Ryleigh Scott, Hannah Sexton, Abigail Simmons
FOURTH GRADE: Jayden Beale, Hannah Clayton, Cavann Hoelzle, Grat Null, Addison Olson
THIRD GRADE: Abigail Angle, Alexander Beauchamp, Carleigh Crawford, Hunter Huguley, Bethany Lam, Matthew Lowe, Kyla Martin, Harleigh Masters, Treavor Puffenbarger, Emma Thurston, Tobyann Windsor
GREENFIELD
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Nicole Akers, Cheyene Amos, Lauren Barns, Ava Burkholder, Conor Childs, Evelyn Damian-Ambrocio, Brooke Deacon, Cody Dooley, Autumn Fridley, Ella Fridley, Madeleine Gantzhorn, Landen Gray, Adeline Hanna, Maggie Hoover, Ethan Isley, Louisa Jamison, Lincoln Kellerman, Paxton Kirby, Aaron Lyle, Isaac Mays, Samuel Meadows, Sarah Meadows, Julia Misicko, Chase Peck, Riley Sink, Gillian Smith, Matthew Smith, Abagail St. Clair, Ava Stephens, Gabe Towe, Vivian Vernon, Calvin Warman, Ember Wiley, Connor Woodruff
FOURTH GRADE: Brenden Banka, Carter Birckhead, Mason Boitnott, T.J. Burns, Cael Burton, Katherine Cooper, Molly Dewhirst, Wyatt Dewhirst, Jonah Dunker, Gwyneth Farrar, Madelyn Fields, Braeden Harvey, Sariah Jamison, Barrett Pace, Jacob Snare, Kylie Sutler, Elijah Trump, Holly Weddle
THIRD GRADE: Easton Arnold, Julianna Banka, Evelyn Bowden, Siomara Clark, Swisher Cook, Garrett Cooper, Katelin Dent, Abigail Dillard, Callie Dozier, Brookelyn Fadia, Peyton Fraze, Brynn Gentry, Jordan Gilbert, Maddox Harrell, Wyatt Hatter, Samantha Hoover, Ephraim Kellerman, Colton Payne, Gianna Pitzer, Chase Poff, Elena Preston, Emma Rickman, Landon Sharp, Ellie Shawn, Savanna Sieger, Phenix Tyree, Ava Updike
A-B HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Makayla Akers, Lilah Barker, Carter Beckner, Derek Bond, Noel Caballero, Stefhany Carrera Lazaro, Ryan Daniels, Riley Davis, Olivia Dunbar, Hunter Evans, Leahbella Gillian, Parker Goad, Ava Horne, Emma Kaufman, Marilyn Kelley, Caleb Longley, Sophia Martin, Craig McLucas, Axel Mendoza Mora, Jasmine Moctezuma, Rianna Ortiz, Kylie Overfelt, Jamere Smith, Aiden Villeneuve, Tyler Villeneuve, Leviticus Wolfe, Angel Woods, Cayden Wright, Austin Wyrick
FOURTH GRADE: Cristian Acosta, Sheyla Anaya, Brooklyn Beckner, Lleyton Cook, Trey Dent, Kaylee Dunbar, Noah Estes, Mia Etzler, Gus Feeny, David Figueroa Yibale, Sara Foster, Gabrielle Getyina, Kristen Hale, Zoey Harrell, Josalyn Hart, Pepper Henderson, Trinity King, Avarie Kramzar, Grant Murphy, Elizabeth Odell, Sullivan Paige, Eva Pendleton, Gabrielle Pfeifer, Caleb Ramus, Brent Saunders, Hunter Schwallenberg, Ella Thepsimuang, Josiah Tribble, Asly Ulloa Mancia
THIRD GRADE: Jonathan Aguilar Hernandez, Jared Atwell, Elijah Averill, Colton Boggs, Tyler Britnell, Leslie Carrera-Lazaro, Geovani Castillo Calderon, Kendall Childs, Cora Clark, Hayden Curtis, Avery Gilbert, Trevor Gilmer, Avery Goad, Harrison Hanna, Avery Huffman, Macy Johnson, Paige Lapham, Elizabeth Laughridge, Abigail Moctezuma-Rodriguez Madelyn Moore, Scarlett Morales-Tomas, Noah Nagle, Camden Newman, Charlene Olivier, Cooper Pastrikos, Luke Peery, NiKayla Reedy, Santiago Rodriguez-Aguirre, Bela Ruscigno, Austin Sawyer, Cade Waldoch, Ashton Wertz, Kailey Whitson
TROUTVILLE
A HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Asher Bolinsky, John Moughrabi, Simon Williams
FOURTH GRADE: Blake Arney, Olivia Bergsten, Jaclyn Broyles, Daniel Combs, Grace Ferguson, Strummer Giffin, Tanner Gore, James Ingrassia, Christopher Johnson, Madeline May, Natalie Mullins, Amelia Nicely, Gabriel Osborne, Gabriel Parenti, Haiden Reedy, Eleanor Rosine, Sam Stelter, Lucas Young
THIRD GRADE: Brooke Boone, Olivia Burger, Carter Cecil, Lucas Dehr, Carter Gentry, Ethan Greer, Kendall Koloda, Ashton McMillion, Autumn Vena
A-B HONOR ROLL
FIFTH GRADE: Damon Carter, Anderson Clontz, Noah Cunningham, Daniel Estep, Riley Fickey, Carter Gower, Corra Lasek, Mason Martin, Sydney Meadows, Anna Moore, Christopher Paderick, Bryson Reimer, Summer Sharp, Serenity Shearer, Noah Smelser, Elliott Stump, Mackenzie Vernon, Urijah Watts, Justice Winfield
FOURTH GRADE: Autumn Atkinson , Brittany Barger, Aiden Brown, William Bryant, John Conner, Michael Davis, Janiya Falls, Ryan Lynn, Callum McCoy, Layla McGavock, Damian Perdue, Carson Puckett
THIRD GRADE: Landon Bryant, Gavin Childs, Brody Crigger, Jadyn Deaner, Elliana Foutz, Zachary Gilliam, Lena Hardin, Aaliyah Johnson, Kenzie LaVenture, Molly Lusk, Riley Martin, Amelia Mason, Noah McCarren Evelyn Powell, Wyatt Price, Sienna Sanford, Amelia Stump, Gage Vassar, Gabriel Watts, Evan Welch, Olivia Whisnant, Sophia Wood